Kategorie:

Inspirowany naturą

Robotnik podczas pracyGeotechnika (warto wejść na titan.com.pl) to dziedzina naukowa, która ciągle stwarza okazje do rozwoju technologicznego. Niemiecka firma Friedrich Ischebeck GmbH wykorzystuje te okazje bez mrugnięcia okiem i dzięki temu jest pionierem w tej dziedzinie. Ekipy budowlane na całym świecie korzystają z technologii i metod, które powstają w niemieckiej firmie, m. in. do zabezpieczania wykopów. Przedsiębiorstwo ma do zaoferowania również pale energetyczne, kotwy gruntowe, gwoździe gruntowe, mikropale i wiele innych. Jednak nie części są ważne, ale cały system o nazwie Titan.

System został opracowany w 1984 roku i do dziś doskonale się sprawdza. Inspiracją dla inżynierów było drzewo i jego korzenie. U drzew zaobserwowano i dokładnie zbadano system korzenny i to w jaki sposób zmienia się na przestrzeni lat. Istotnym faktem było to, że drzewo potrafi bardzo dobrze trzymać się gruntu i nie potrzebuje betonowego fundamentu. Matka natura wyposażyła je w tak precyzyjny system korzenny, że są w stanie bardzo mocno zintegrować się z podłożem. Właśnie ta niezwykła umiejętność zmusiła zespół niemieckiej firmy do intensywnych badań. W końcu udało im się opracować system, który imitował system korzenny drzewa. Było to przełomowe odkrycie w dziedzinie geotechniki. I do dziś niemiecka firma zbiera zasłużone profity z tytułu odkrycia nowej technologii.
Ogromny plusem systemu Titan jest mała ingerencja w środowisko naturalne oraz niższe koszty całego przedsięwzięcia, ponieważ do wierceń można wykorzystać lżejszy(tańszy) sprzęt. Z takiego sprzętu można korzystać też w miejscach trudno dostępnym, albo ciasnych uliczkach miasta. Oczywiście przy użyciu systemu Titan wydajność jest większa niż w przypadku innych technik.