oświetlenie ledowe
Kategorie:

Wybór pomiędzy zimnym a ciepłym światłem

Avatar
Opublikowane przez Admin

Najnowsze badania dowodzę, że na samopoczucie domowników najważniejszy wpływ ma wybór odpowiedniego oświetlenia. A raczej wybór spektrum światła, które najlepiej pasuje do wykonywanych w danym pomieszczeniu zadań. Spektrum konkretnego źródła światła jest ściśle połączony z jego rodzajem.

Tradycyjne żarówki wolframowe dawały jedynie ciepłe spektrum, odpowiednie dla sypialni i jadalni. Ciepłe światło sprzyja odprężeniu się i odpoczynkowi. Nie męczy wzroku i ułatwia zaśnięcie. Jest polecane do montażu we wnętrzach, gdzie ludzie będą przebywać w celach rekreacyjnych.

Odmiennie ma się sprawa z oświetleniem LED. Daje ono jedynie zimne spektrum, które jest polecane do gabinetów, garaży i miejsc, gdzie wykonywane są prace wymagające skupienia. Zimne światło sprzyja koncentracji i efektywności. Odgania od ludzi zmęczenie i senność pozwalając na dłuższą pracę. Ponadto urządzenia takie jak oprawy LED czy oprawy sufitowe LED stosują zimne światło w celu podkreślenie kluczowych elementów wystroju danego wnętrza. O wiele lepiej przyciąga ono wzrok i wydobywa spektakularne szczegóły z mebli czy elementów sztukaterii.

Wybór pomiędzy zimnym a ciepłym spektrum oświetlenia może pozornie wydawać się pozbawiony znaczenia. Jednakże jest on bardzo ważny dla komfortu domowników i wpływa na każdy aspekt działalności podejmowanej w domu.

Warto więc poważnie przemyśleć tą kwestię, a najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać rozwiązania najlepiej spełniające potrzeby każdego mieszkańca.