najlepszy tynk
Kategorie:

Tynki gipsowe a tynki cementowo-wapienne – właściwości i zastosowanie

Avatar
Opublikowane przez Admin

Najpowszechniej stosowane tynki – gipsowe oraz cementowo-wapienne – różnią się właściwościami oraz przeznaczeniem. Jedne stosowane są raczej wewnątrz, drugie z powodzeniem sprawdzą się jako zewnętrzne zabezpieczenie budynku.

Tynki gipsowe

Tynk gipsowy przeznaczony jest to wykończenia ścian wewnętrznych w budynkach mieszkalnych. Nadaje się zarówno do przestrzeni użytkowych, takich jak klatka schodowa czy hol, jak i do pokoi. Dobrze sprawdzi się także w kuchni czy w łazience, a więc w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność. Tynk gipsowy pochłonie wilgoć i zapewni pomieszczeniom dobry mikroklimat.
Zaletą tynków gipsowych jest duża przyczepność i elastyczność. Gwarantują ścianie estetyczne wykończenie, są gładkie, równe, nadają się i pod farbę, i pod tapetę albo kafle.

Tynki cementowo-wapienne

Tynk cementowo-wapienny ma znacznie większą odporność na urazy mechaniczne i skrajne temperatury niż tynk gipsowy. Jest mrozoodporny i doskonale radzi sobie w warunkach ogromnej wilgoci. Jest bardzo przyczepny, nadaje się pod gładzie gipsowe, sztablatury czy tynki mineralne. Jest niezwykle odporny na uszkodzenia. Chroni nie tylko przez wilgocią, ale także przed zniszczeniami biologicznymi.
Atutem tynków cementowo-wapiennych jest korzystny wpływ na komfort akustyczny. Tynk tego rodzaju doskonale izoluje od hałasu, stanowiąc naturalną barierę przed dźwiękami wysokich częstotliwości. Dodatkowo tynki cementowo-wapienne zapewniają też izolację termiczną i zwiększają komfort temperaturowy w budynku.

Zobacz więcej: tynki cementowo gipsowe Kraków | Inside-System