komórki macierzyste
Kategorie:

Mamo! Tato! Dziękujemy!

Cały rok kalendarzowy obfituje w wiele okazji do świętowania nie zapominając o nikim. Każdy może odnaleźć datę, kiedy może dostać prezencik lub choćby nawet życzenia. Górnicy świętują Barburkę, strażacy w Floriana, wszystkie Andrzeje imieninują w popularną noc andrzejkową. Dzieciaki mają mały raj na ziemi 1 czerwca, a mamy dostają laurki od swoich pociech 26 maja.  Tatusiowie również maja swoje święto. Niestety, w chwili obecnej jest ono o wiele słabiej rozpowszechnione niż właśnie dzień matki. A wbrew pozorom ma ono bogatą i ciekawą historię od momentu zrodzenia się idei oddawania hołdu ojcom, przez ewolucje oraz wszelkie modyfikacje terminów w różnych zakątkach świata.

Cała historia święta dla dzieci, które chcą uczcić oraz wyrazić miłość do swoich ojców, rozpoczęła się w 1910 roku, w małym miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Święto to szybko rozpowszechniło się również w innych regionach Stanów Zjednoczonych, a chwilę później, na cały świat. Każdy kraj wyznaczył inną datę przeznaczona na kult święta taty. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie zaakceptowana została przez Kongres trzecia niedziele czerwca, w Niemczech – połączono to ze świętem Wniebowstąpienia, na Litwie uznano pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii z kolei w drugą niedziele czerwca. W Polsce tatusiowie świętują od 1965 roku i niezależnie od dnia tygodnia odbywa się to 23 czerwca.

Święto to podobnie jak dzień mamy, babci czy dziadka jest idealna okazją, aby umocnić płynącą szerokim i rwącym strumieniem miłość między ojcami, a ich dziećmi. Jest to dzień przyświecający również refleksji, każdy może choć na chwile zatrzymać się i podumać na temat swoich obowiązków w rodzinie. Zarówno dzieci powinny pamiętać co zawdzięczają, oraz ojcowie nie powinni zapominać o swoich obowiązkach rodzicielskich. A bez względu na wiek – dzieci pomimo, iż dorosłe są zawsze dziećmi swoich rodziców. W końcu w oczach córki to właśnie tato jest najsilniejszym i najbardziej kochanym mężczyzną na całym świecie.

W przedszkolach dzieci przygotowują uroczyste akademie, winszują życzenia oraz deklamują wiersze. Starsze dzieci wraz z życzeniami płynącymi prosto z serca podarowują prezent. Rodzice również mogą obdarować siebie oraz swoje dzieci prezentem, który będzie aktualny przez całe życie. Krew pępowinowa pobrana w chwili porodu nie wiadomo kiedy może okazać się zbawienna. Opieka rodziców nie ma granic ani żadnych barier.

Informacje pochodzą z serwisu: krewpepowinowa.pl