tynki cementowo-wapienne
Kategorie:

Zastosowanie tynków mechanicznych i gipsowych

Avatar
Opublikowane przez Admin

Prawidłowe wykończenie ścian budynku wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, dobieranych do warunków użytkowania. Inne będą z pewnością stosowane na elewacjach, a inne do ścian wewnętrznych. W tym pierwszym przypadku powszechne zastosowanie znajdują przede wszystkim różnego rodzaju tynki maszynowe, nakładane na przygotowaną powierzchnię za pomocą specjalnych agregatów.

Są to niezwykle wydajne urządzenia, dzięki którym można pokryć mieszanką cementowo-wapienną duże powierzchnie w bardzo krótkim czasie. Jest to szczególnie przydatne podczas prac wykonywanych np. w galeriach handlowych czy halach sportowych. Tynki maszynowe tworzą na ścianie charakterystyczną szorstką fakturę, która musi zostać poddana dalszej obróbce, szlifowaniu i wygładzaniu. W sklepach można dostać różne mieszanki, które często są wzbogacane o domieszki zwiększające ich odporność na wodę czy przyspieszające proces schnięcia. We wnętrzach budynków coraz częściej stosuje się tynki gipsowe, które lepiej sprawdzają się niż bardziej tradycyjne rozwiązania.

Są cenione przede wszystkim za mikroklimat, jaki tworzą w pomieszczeniach, dzięki swoim unikalnym właściwościom wiązania wody i oddawania jej przy zmniejszonej wilgotności powietrza. Inną niepodważalną zaletą, jaka charakteryzuje tynki gipsowe to gładkość oraz biel uzyskiwanych powierzchni. Zazwyczaj wystarczy tylko jedna warstwa takiej zaprawy i już można pokryć ją farbą w dowolnie wybranym kolorze. Gips ma także dobre właściwości izolacyjne, a jego współczynnik przewodzenia ciepła jest o wiele niższy od tynków cementowych. Niestety ma również pewne wady, a największa z nich to z pewnością niższa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, z tego też powodu nie powinno się kłaść takich tynków na klatkach schodowych, ruchliwych korytarzach czy warsztatach.

Zobacz: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System