remont mieszkania - malowanie
Kategorie:

Realny koszt remontu mieszkania

W ciągu lat użytkowania mieszkania stopniowo zużyciu ulegają różne instalacje, ściany się brudzą, blat w kuchni zarysowuje, a podłogi niszczeją. Remont to jednak niezbyt lubiane słowo, ponieważ w pierwszym momencie kojarzy się przede wszystkim ze stratą czasu, wysiłkiem, niedogodnościami oraz kosztami. Jednak w pewnym momencie staje się nieunikniony, więc warto zorientować się, jak dokładnie kształtują się ceny usług remontowych.

Pierwsze co należy zrobić w takiej sytuacji, to dokonać odpowiednich pomiarów mieszkania. Wielkość pomieszczeń warunkuje ilość potrzebnych materiałów do ich remontu mieszkania. Następnie należy określić standard wykończenia. Jeśli remontujemy całe mieszkanie, to w zasadzie standard można wybrać dowolnie, biorąc pod uwagę możliwości finansowe oraz swoją wizję. Najpowszechniejszy jest standard średni, dający najlepszą relację między jakością i ceną oraz kompromis dla wykończenia ekonomicznego i luksusowego. Warto także pamiętać, że proces tworzenia kosztorysu zawsze rozpoczyna się od pomieszczeń najbardziej kosztownych i trudnych do realizacji. Dopiero w kolejnych etapach przechodzi się do mniej skomplikowanych pomieszczeń. W związku z tym należy rozpocząć od łazienki, a następnie przejść do kuchni i pokoi, na koniec zostawiając przedpokój.

Do stworzenia pełnego kosztorysu niezbędne jest również dokładne określenie zakresu wykonywanych prac. W ich skład mogą wchodzić m.in. wymiana podłóg i ceramiki, biały montaż, malowanie ścian, a także zakup oraz założenie nowych punktów oświetleniowych. Należy również pamiętać o kosztach demontażu starych elementów mieszkania. Będą się do nich zaliczały m.in. demontaż wykładzin, parkietów, płytek ceramicznych, stolarki drzwiowej i okiennej czy skuwanie tynku. Ceny tych usług są podawane w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni, wobec czego całkowity koszt jest uzależniony od wielkości mieszkania.

Na pomoc przychodzą liczne portale internetowe, na których można znaleźć kalkulatory remontowe. Niektóre z nich są nawet szczegółowo podzielone na części mieszkania, jakie chcemy remontować oraz zawierają przykładowe wyceny mieszkań. Również firmy remontowo-budowlane często oferują na swoich stronach internetowych podobne kalkulatory z uwzględnieniem proponowanych przez nie cen.

Koszt remontu mieszkania bardzo ciężko jest uogólnić. Przy ekonomicznym standardzie i niewielkim zakresie prac może to być kilka tysięcy, jednak przy pełnym remoncie ta kwota zwykle przekracza 20 tys. zł. Oczywiście do tego należy również doliczyć ewentualne nowe elementy wyposażenia.

Reklama: Remont Mieszkania Kraków – REMSOL.com.pl