ramy do obrażów
Kategorie:

Jak podkreślić piękno obrazu?

Avatar
Opublikowane przez Admin

Artysta robiąc zdjęcia, malując obrazy czy szkicując rysunki dba o wygląd dzieła. Tworząc obraz wkłada w niego całą duszę. Wyraża swoje emocje, uczucia. Przelewa na płótno to co widzi, bądź to co sobie wyobraża, ale nie myśli o wykończeniu swego dzieła. O jakie wykończenie chodzi?

Otóż chodzi o ramy do obrazów. Ramy wyznaczają granice, dodają uroku, podkreślają piękno obrazu. Dobrze wykonana rama zabezpiecza krawędzie obrazu, a jednocześnie podkreśla kadr.

Są różne rodzaje ram, możemy wyróżnić prostokątne, owalne, okrągłe i wielokątne ramy do obrazów. Ramy mogą być wykonane z drewna, kamienia, metalu, skóry oraz tworzywa sztucznego. W średniowieczu to malarz sam wykonywał ramy do obrazów, jednak w dzisiejszych czasach, ramę można zamówić samemu.

Malarz tworzy obraz, a kupcy bez problemu mogą dopasować ramę według własnych potrzeb. Możemy sami wybrać wzór, kolor czy materiał ramy do obrazów. Jednak wybierając dobrą oprawę obrazu nie możemy kierować się tylko modą czy swoim „widzi mi się”.

Aby dobrze dopasować ramę powinniśmy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: współgranie ramy z obrazem, oraz to, że rama musi pasować do wystroju wnętrza gdzie będzie wisiał obraz.

Jak dopasować ramy do obrazów? Przede wszystkim rama powinna podkreślać piękno obrazu i nie rzucać się na pierwszy plan. Jeśli zależy nam, aby rama miała konkretny kolor, to powinniśmy dopasować go do kolorów panujących w obrazie w taki sposób, aby kolory te się nie gryzły, ale uzupełniały wzajemnie. Jeśli chodzi o wielkość to do małych obrazów, bardziej pasują szersze ramy, które optycznie powiększą całość.

Z kolei proste obrazy powinny posiadać proste ramy. Bogate zdobienia i złocenia powinniśmy przeznaczyć do portretów ważnych osobistości. Jednak niezależnie od obrazu królują proste, drewniane ramy do obrazów, gdyż idealnie wpasowują się w większość obrazów.