Kategorie:

Zarządzanie przez cele

Avatar
Opublikowane przez Admin
zarządzanie przez cele
fot. sebastiantrzaska.pl

Zarządzanie przez cele (anacco.pl) to strategia zarządzania polegająca na jasnym i precyzyjnym określeniu celów działania, które ma przed sobą do wypełnienia zespół pracowników, przy czym zespół to nie tylko podwładni, ale także kadra zarządzająca. Jest to strategia, która ma wprowadzić porządek w tych firmach, w których zarządzanie sprowadza się do nadmiernej dyrektywności, a tak jest tam, gdzie szefowie za bardzo kontrolują pracowników.

Nadmierna dyrektywność to kontrolowanie, wprowadzeni terroru i niezrozumienie pracowników. Badania pokazują, że nadmierne kontrolowanie pracowników w firmach ma miejsce tam, gdzie dyrektor personalny (więcej na sebastiantrzaska.pl) preferuje właśnie taki typ zarządzania. Jego preferencje odbijają się w czynach pośredniej kadry zarządzającej.

Niestety, jeśli dojdzie do zbyt wielkiej dyrektywności w firmach, może się okazać, że bieda oni nieefektywni. W takich warunkach bardzo łatwo dochodzi do mobbingu, a także do niespełniania celów przez zespół. Co zrobić, jeśli dojdziemy do wniosku, że nasz zespół działa nieefektywnie?

Należy przede wszystkim wezwać firmę konsultingową, która podpowie nam co jest nie tak w komunikacji w naszej firmie. Należy zrozumieć, że odpowiednie traktowanie ludzi w firmie jest jedna z najważniejszych rzeczy, wszak nawet dobry specjalista w swojej dziedzinie nie będzie dobrze pracował, jeśli nie będzie miał odpowiedniej motywacji do pracy i nie pomoże w takim wypadku nawet wysokie premiowanie pracowników pieniędzmi. Zarządzanie skupione na celu zakłada, że wyznacza się całemu zespołowi główny, nadrzędny cel. Następnie, wyznacza się małe cele dla każdego z pracowników. Wynagrodzenie za wypełnienie celu jest w takiej sytuacji jasne, klarowne i przejrzyste.