rehabilitacja
Kategorie:

Wszechstronna rehabilitacja dla każdego

Avatar
Opublikowane przez Admin

Celem dobrze prowadzonej, profesjonalnej rehabilitacji jest przywrócenie jak najpełniejszej sprawności pacjentowi, by mógł możliwie najlepiej funkcjonować w społeczeństwie. Rehabilitacja to szeroko rozumiane pojęcie obejmujące wiele różnych obszarów, dotyczyć może przywracania sprawności ruchowej, ale także mówi się o rehabilitacji psychicznej lub społecznej. Rehabilitacją ruchową zajmuje się fizjoterapia, stosuje techniki usprawniające ciało pacjenta – jest rodzajem rehabilitacji medycznej.

Co istotne, rehabilitacja powinna mieć wymiar powszechny, to znaczy być dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje bez względu na wiek czy pochodzenie. Innym ważnym czynnikiem jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie działań przywracających sprawność. Na przykład rehabilitacja dzieci musi zostać wdrożona tak wcześnie jak to tylko możliwe, by zwiększyć ich szanse na jak najpełniejszy rozwój psycho-fizyczny. „Powinno się także zagwarantować ciągłość procesów rehabilitacyjnych, nie wspominając już o ich kompleksowości – podjęciu wielu różnych działań, zastosowaniu rozmaitych technik i metod mających na celu podniesienie sprawności pacjenta.” – zaznacza ekspert ds. rehabilitacji z OrtoMed.

Niekiedy już niemowlęta powinny zostać poddane rehabilitacji. Gdy rodzic dostrzeże pewne niepokojące zachowania u dziecka, jak na przykład prężenie i usztywnianie ciała, zaciskanie pięści, niepokój lub niechęć do przewracania się na brzuch z pozycji na plecach, czy odwrotnie, zapewne powinien rozważyć podjęcie rehabilitacji u dobrego specjalisty. Im wcześniej się ją rozpocznie, tym lepsze rokowania dotyczące stanu zdrowia małego pacjenta.