deskowanie wykopów
Kategorie:

Samodzielna budowa domu

Większość z nas marzy o tym by zamieszkać we własnym domu. Nie od dziś wiadomo, że dużo przyjemniej jest mieszkać w wolno-stojącym budynku, w otoczeniu przyrody niż w betonowym bloku pośród sąsiadów. Perspektywa budowy domu jest jednak bardzo ciężka. Czy można jednak zabrać się za nią samemu? Jeśli tak to na co należy zwrócić uwagę na samym początku?

Czy trzeba skończyć budownictwo na uczelni technicznej by wybudować dom? Nie! Tak samo jak nie trzeba być polonistą by umieć pisać. Na sam początek trzeba pomyśleć o fundamentach. Jak wiadomo mocne podstawy pod dom są najważniejsze. Gdy już uporamy się z architektem, który zaadoptuje nasz projekt tak by pasował on do naszej działki, musimy zastanowić się co dalej. Jak się okazuje, przygotowując się do zalania fundamentów, bardzo ważne jest by w odpowiedni sposób zabezpieczyć rowy w ziemi, zanim wypełni je beton o odpowiedniej klasie. W tym celu należy poświęcić odpowiednio dużo czasu by dokładnie wykonać deskowanie wykopów. Jak się okazuje, czynności tej bardzo często poświęca się zbyt mało czasu. Budownictwo, mimo że nie jest nie wiadomo jak pokomplikowanym zajęciem wymusza w nas to byśmy z rozwagą podchodzili do poszczególnych kroków.

Nie jest prawdą, że deskowanie wykopów możemy odpuścić gdy teren na którym planujemy budować dom ma podłoże gliniaste. Nawet w tak, wydawałoby się, twardej glebie może w łatwy sposób dojść do oberwania się wykopów. Warto zapobiec temu i od razu przygotować się do przygotowywania fundamentów w taki sposób jakby nasz dom miał stanąć na ruchomych piaskach.