samochód firmowy
Kategorie:

Samochód na firmę a podatki

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą staje przed wyzwaniem rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Dotyczy to również posiadanego samochodu, który dla właściciela może być kosztem, a co za tym idzie, źródłem niższych podatków. Jeśli sam nie do końca rozumiesz o co w tym chodzi, koniecznie poproś profesjonalne biuro rachunkowe, aby to ono prowadziło Twoją księgowość.

Bez względu na to, czy kupujesz samochód wyłącznie na firmę, czy używasz go zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych, musisz się z jego zakupu rozliczyć. Podobnie jest zresztą z paliwem, które zakupujesz, aby móc samochodu używać. I tutaj wchodzi kwestia VAT-u, który inaczej odlicza się, gdy samochód jest wyłącznie firmowy, a inaczej, gdy używany jest również w celach prywatnych.

Jeśli nie chcesz się w tym wszystkim pogubić, nie staraj się samemu odliczać wszystkiego. Bo może okazać się, że w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego zostaną wykryte nieprawidłowości, o których sam nawet nie miałeś pojęcia. Dla Ciebie jednak będzie oznaczało to niepotrzebne kłopoty. W przypadku, gdy Twoją księgowość będzie prowadziło biuro rachunkowe (http://www.talented.com.pl/), to jego pracownik będzie prezentować Ciebie podczas kontroli. Ty nie będziesz musiał kompletnie niczym się martwić.

Masz firmę i używasz na jej potrzeby samochodu? Pamiętaj, że wiąże się z tym konieczność rozliczania z ponoszonych kosztów, co jest na Twoją korzyść. Korzystaj więc świadomie i poprawnie z możliwości, jakie własne auto Ci daje.